Visa tiesa apie ėduonies atsiradimą ir gydymą
Dantų ėduonis, dar kitaip vadinamas kariesu – viena labiausiai paplitusių ligų visame pasaulyje. Manoma, kad su dantų kariesu yra susidūrę daugiau nei 90 proc. viso pasaulio gyventojų. Dantų ėduonis – lėtinė infekcinės kilmės liga, skatinanti kietųjų danties audinių irimą. Dažniausiai ėduonis kyla, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų – tuomet emalis susilpnėja, o ilgainiui jo paviršiuje atsiranda įtrūkimai ir pažeidimai. Negydomas ėduonis gali tapti rimtų burnos ertmės ligų ar netgi dantų netekimo priežastimi.
Ėduonies atsiradimo priežastys
Ėduonis iš pradžių pasireiškia visai nepastebimai, tad norint išvengti ilgo ir sudėtingo dantų gydymo, geriausia užkirsti jam kelią dar ankstyvoje stadijoje. Iš pradžių ant dantų emalio atsiranda tamsesnės dėmelės, tačiau žmogus nejunta jokio diskomforto ar skausmo. Ilgainiui ėduonis vis labiau pažeidžia dantis: emalis ima minkštėti, prasideda nemalonūs pojūčiai burnos ertmėje, dantys tampa jautrūs šaltiems arba karštiems maisto produktams, o galiausiai dantų paviršiuje atsiveria ertmės, kurias privalu kuo greičiau gydyti. Pagrindinės ėduonies atsiradimo priežastys yra šios:
- Prasta burnos ertmės higiena. Jeigu per mažai dėmesio skiriate savo dantų priežiūrai, retkarčiais pamirštate išsivalyti dantis, arba darote tai nepakankamai kruopščiai ir paskubomis, nenustebkite, kad užsukę pas gydytoją odontologą sužinosite, jog jums reikia taisyti keletą dantų. Tinkamus burnos ertmės higienos įpročius privalu formuoti jau vaikystėje, vos tik išdygus dantims, ir palaikyti visą likusį gyvenimą.
- Piktnaudžiavimas cukrumi. Jeigu kasdien valgote daug greitųjų angliavandenių turinčių maisto produktų, arba skanėstų, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, jūsų burnos ertmėje susidaro idealios sąlygos atsirasti ir plisti dantų ėduoniui. Dėl tokios mitybos ant dantų paviršiaus kaupiasi apnašos, kurios tampa maistu bakterijoms ir mikrobams, išskiriantiems tam tikras organines rūgštis, kurios kenkia dantų emaliui. Karieso atsiradimą paskatinti gali ir nekokybiška mityba, nes mineralų ir maisto medžiagų trūkumas silpnina dantis bei jų atsparumą ligoms.
- Gaivieji gėrimai. Net ir pridėtinio cukraus neturintys gėrimai gali padaryti negrįžtamą žalą jūsų dantims. Tokie gėrimai pasižymi žemu pH ir dideliu rūgštingumu, todėl gali paskatinti dantų eroziją. Prasidėjus erozijai, neišvengiamai atsiranda ir ėduonis.
- Paveldimumas. Jeigu dauguma jūsų artimųjų skundžiasi burnos ertmės ligomis, tai ženklas, kad privalote skirti kur kas daugiau dėmesio savo burnos ertmės higienai. Tokiu būdu galėsite užbėgti už akių ėduonies atsiradimui ir kitoms dantų ligoms.
Karieso gydymas
Gydytojai odontologai pastebi, kad nepaprastai daug žmonių netinkamai rūpinasi savo dantimis, o pas specialistą užeiti neskuba net ir ištikus rimtoms problemoms. Tiesa ta, kad reguliariai apžiūrai pas gydytoją odontologą turėtumėte užsukti net ir nejaučiant jokių nerimą keliančių simptomų. Jeigu ėduonis jau pažengęs, galite patirti tam tikrų nemalonių pojūčių. Šiais atvejais pas gydytoją odontologą pasirodyti turėtumėte nedelsiant:
- Jei pastebėjote rusvas, tamsias dėmes ant dantų paviršiaus;
- Jaučiate dantų skausmą;
- Vargina dantų jautrumas vartojant tam tikrus produktus;
- Tinsta ar kraujuoja dantenos.
Gydytojas odontologas visuomet nustatys pažeidimo lygį ir paskirs tinkamiausią gydymą, kuris gali skirtis priklausomai nuo ėduonies intensyvumo ir bendros burnos ertmės būklės. Dažniausiai prireikia giluminio gydymo – tokiu atveju pažeistas danties paviršius gręžiamas ir plombuojamas. Jeigu ėduonis yra išplitęs į gilesnius audinius, gali prireikti dantų šaknų kanalų gydymo. Gydytojas odontologas visuomet pašalina susidariusią problemą ir užkerta kelią tolimesniam karieso plitimui. Tačiau rūpintis sutaisytais dantimis reikia ir jums patiems – tik tinkamai prižiūrint burnos ertmę, kariesas neatsinaujins ir nepažeis dar sveikų dantų.
SANUS KLINIKOJE medicinos ir sveikatinimo paslaugas galite įsigyti ypač geromis sąlygomis– Pirmąją įmoką galėsite atidėti iki 3 mėnesių!