+370 611 15551
Sanus klinika / Naujienos  / Vaikų dantukų priežiūra: dažniausios klaidos
Vaikų dantukų priežiūra dažniausios klaidos

Vaikų dantukų priežiūra: dažniausios klaidos

Pastaraisiais metais atliktų tyrimų duomenys verčia sunerimti: sugedusių dantų turi kas antras mūsų šalies trimetis, o dantų ėduonis diagnozuotas netgi daugiau nei 90 proc. šešiamečių. Deja, tėvai dažnai pamiršta, kad burnos ertmės higiena yra lygiai tokia pat svarbi, kaip ir fizinis aktyvumas bei sveika mityba.

Pieniniai dantys – ne tokie svarbūs?

Tikriausiai daugeliui ne kartą yra tekę girdėti, kad pieniniais dantukais rūpintis ir juos gydyti neverta, nes jie vis tiek iškris. Tačiau toks požiūris – didelė klaida. Iš tiesų rūpintis burnos ertmės higiena reikėtų pradėti vos tik išdygus pirmajam dantukui. Dėl tėvų aplaidumo ir netinkamos priežiūros, trapūs vaikų pieniniai dantukai yra greitai pažeidžiami ėduonies, tad vaikams tenka kęsti dantų skausmus, diskomfortą. Taip pat suprastėja ir mitybos racionas, nes tampa sunkiau kramtyti kietą maistą, vartoti šiltus ar šaltus produktus.

Kol mažylis pats nemoka valytis dantų, tuo privalo pasirūpinti tėvai. Tiek ryte, tiek vakare privalu kruopščiai išvalyti dantukus minkštu dantų šepetėliu. Pakėlę viršutinę lūpą, švelniai braukdami tiek per vidinį, tiek per kramtomąjį paviršių, sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais pašalinkite ant kiekvieno dantuko susidariusias apnašas. Vėliau, vaikui paaugus, stenkitės griežtai formuoti tinkamus burnos ertmės higienos įpročius. Paaiškinkite, kad dantų šepetėlis, dantų pasta bei siūlas turėtų būti kasdieniai palydovai, o 2 – 3 minutes ryte ir vakare valomi dantukai – būtinybė ir pareiga. Gydytojų odontologų teigimu, jau šeštaisiais gyvenimo metais vaikas yra pajėgus tinkamai pasirūpinti savo dantimis.

Kaip išvengti ėduonies?

Išvengti dantų karieso ir kitų burnos ertmės problemų bei ligų – iš tiesų įmanoma, tačiau reikia išmokyti vaikus ne tik tinkamai ir reguliariai valyti dantis, bet ir paisyti kitų ne ką mažiau reikšmingų principų. Štai keletas taisyklių, padėsiančių išvengti su dantimis susijusių problemų ateityje:

  • Paaiškinkite, kad cukrus – didžiausias priešas. Pasistenkite paaiškinti vaikui, kad saldumynai ir kiti pridėtinio cukraus turintys skanėstai kenkia dantukams. Tokiais produktais derėtų lepintis tik retkarčiais, nes piktnaudžiavimas cukrumi sudaro palankias sąlygas ėduonies susidarymui ir plitimui. Ypač didelę grėsmę kelia vaikų taip mėgstami gazuoti gėrimai bei sultys.
  • Sudarykite šeimos valgiaraštį. Atsakingai rinkitės, ką valgysite pusryčiams, pietums ir vakarienei. Tai svarbu ne tik tinkamam vaiko augimui bei vystymuisi, bet ir dantukų sveikatai. Siekiant išsaugoti tvirtus ir sveikus dantis, kiekvieno vaiko mitybos racione turėtų būti pakankamai kalcio, magnio ir vitamino D turinčių produktų: varškės, kefyro, sūrio, rūgpienio ar riebios žuvies.
  • Įveskite higienos rutiną. Išmokykite vaiką valytis dantis, po kiekvieno valgio skalauti burną, naudotis dantų siūlu ir skalavimo skysčiu ir atidžiai stebėkite, ar tai yra daroma kasdien. Jeigu vaikas ne itin noriai vykdo savo pareigą, pasistenkite sukurti atrakciją ir paverskite dantukų valymą maloniu užsiėmimu: tam gali pakakti įsigyti spalvingą dantų šepetėlį, arba internete suraskite trumpų filmukų, kuriuose rodoma, kodėl būtina nušveisti ant dantukų apsigyvenusias bakterijas. Svarbiausia pasitelkti kūrybiškumą ir kantrybę.

Lankykitės pas gydytoją odontologą. Vaikai dažnai baiminasi apsilankymų pas gydytojus, tačiau paaiškinkite vaikui, kad odontologas – geriausias dantukų draugas. Pirmasis apsilankymas – puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu bei gydytoju ir įsitikinti, kad dantukų patikrinimas – visiškai nebaisi ir netgi įdomi procedūra.

SANUS KLINIKOJE  medicinos ir sveikatinimo paslaugas galite įsigyti ypač geromis medlizingas sąlygomis Pirmąją įmoką galėsite atidėti iki 3 mėnesių!